Metoda sejsmiczna
SEJSMIKA REFRAKCYJNA
METODA MASW
WIERCENIA
Sejsmika refrakcyjna
Sejsmika refrakcyjna jest metodą geofizyczną używaną do szczegółowego rozpoznawania budowy warstw przypowierzchniowych przy użyciu fal sejsmicznych.
Metoda sejsmiki refrakcyjnej opiera się na pomiarze czasu pomiędzy wzbudzeniem fali sejsmicznej, a dojściem fali załamanej i odbitej na granicy ośrodków geologicznych do odbiornika pomiarowego (np. geofonu).
Fale refrakcyjne powstają na granicach ośrodków geologicznych o różnej gęstości.
Wraz z gęstością zmienia się prędkość fali. Znając czas dojścia fali oraz geometrię układu pomiarowego możemy szczegółowo poznać układ i miąższość warstw, kąt ich zapadania oraz granice pomiędzy nimi.
stref spękań, osłabienia, rozluźnień i zapadania się ośrodka gruntowego i skalnego
METODA MASW
Zalety metody MASW
Dokładniejsze niż w przypadku sejmiki refrakcyjnej rozpoznanie warstw pod warstwami o wyższej gęstości objętościowej,
Badania nieniszczące, określające właściwości fizyczne badanego ośrodka, w przeciwieństwie do np. wierceń oraz sondowań CPT
WIERCENIA
Wiercenia to najpowszechniejsza i najprostsza metoda rozpoznania wgłębnej budowy podłoża gruntowo-skalnego, niezbędna zarówno w badaniach geotechnicznych jak i geologicznych.
Bez względu na rodzaj planowanej inwestycji budowlanej bądź inżynierskiej wymagana jest ocena jakości podłoża oraz jego zachowania pod wpływem obciążeń.